♦Visual Kei♦

10. července 2008 v 0:14 | Jo! |  Visual Kei
Visual kei je považován za hnutí v japonské kultuře. Je populární speciálně v Japonsku, ale rozšiřuje se téměř po celém světě. Vyznačuje se výstředním a bohatě zdobným zevnějškem. Užívá se nápadný make-up, neobvyklé vlasové kreace a komplikované kostýmy, často je spojený s hermadroditním zjevem.
Kapely, které přímo s tímto stylem pracují a je jejich vizitkou, jsou například Dir en grey, Malice Mizer, D´espairs ray, Nightmare, Gilgamesh, Merry, Psycho le cemu, X Japan, Phantasmagoria aj. Visual kei se dostal do podvědomí lidé až s příchodem kapely X Japan, která jej založila. Ze začátku vystupovali s power/speed metalem, posléze se zastávkou u progressive metalu započali výhradně japonský výstřední styl.

Visual Kei (ヴィジュアル系 vijuaru kei?, lit. "visual style") se odvolává na japonské hudební hnutí, které je charakteristické užitím výstředního, někdy barevného vzhledu. Obvykle to zahrnuje zvláštní make-up, neobvyklé vlasy a propracované kostýmy, často, ale ne vždy spojené s hermafroditní estetikou. Některé zdroje tvrdí, že VK se odvolává na hudební žánr, poddruh J-Rocku (=Japonský rock), a jeho specifický sound, související s glam-rockem, punkem a metalem, se silným důrazem na unikátní styl oblečení a některé zdroje uvádějí, že Visual Kei neobyčejné oblečení a make-up, a účast ve s ním spojené subkultuře, je stejně důležitý jako sound muziky.

Popularita
Visual Kei je jako první užit pro začínající skupiny. Poté, když se stávají více a více populárními, "visual" (=vzhled) ve Visual Kei je vypuštěn a skupiny začnou být více o muzice. Existují různé druhy Visual vzhledu jako například Visual Otaku atd.Visual Kei si užilo slávy mezi nezávislými undergrounsovými projekty, stejně jako umělci, kteří dosáhli velké popularity. Bylo ovlivněno západními styly jako například glam, goth a cyberpunk. Muzika v sobě zahrnuje rozmanité žánry, i.e. pop, heavy metal a elektroniku. Časopisy v Japonsku pravidelně vydávají články o skupinách s VK vzhledem...Arena 37°C, Fool´s Mate a Shoxx. Slavné skupiny, které alespoň trochu v něčem následují myšlenku Visual kei, jsou Dir en grey, Luna Sea a Malice Mizer.

Popularita takových skupin mimo Japonsko je vzácná, ale v posledních letech se zvýšila. I když úspěšní X Japan odstartovali útok na mezinárodní trh již v roce 1992, trvalo další deselitetí do živých koncertů skupin na téma Visual Kei v Evropě a Severní Americe.

Historie
Visual Kei se objevilo na konci 80.let, propagované skupinou X Japan, poté se k nim přidali například D´erlanger a Color, kteří byli pokládáni za ovlivňující módu a muziku přidruženou k Visual Kei skupinám. Bubeník X Japan Yoshiki Hayashi užíval pro popsání skupiny tenhle slogan: ,,Psychedelic Violence Crime of Visual Shock." (Psychický Zuřivý Zločin Vizuálního Šoku..)

Zpěvák Color - "Dynamite Tommy" v roce 1986 založil svojí nahrávací firmu, která měla hlavní zásluhu na rozšíření moderního Visual Kei mimo Japonsko.

V roce 1992, X Japan zahájili pokus dostat se na Evropský a Americký trh, ale trvalo by dalších 8 let, než by se Visual Kei skupiny staly populárními a známými celosvětově.

V polovině 90.let se popularita Visual Kei v Japonsku zvýšila, když prodej alb Visual Kei skupin začal dosahovat rekordních čísel. Nejslavnější skupiny zaznamenaly úspěch během téhle doby, X-Japan, Glay, Luna Sea a L´Arc-en-Ciel, avšak drastická změna vzhledu jejich úspěch doprovázela.

Během té samé doby se kapely jsko Kuroyume, Malice Mizer a Penicillin staly známými, nebyly však tak komerčně úspěšné.

Od roku 1999 popularita VK začala klesat, X Japan se rozpadli, a smrt hlavního kytaristy Hideta Matsumota v roce 1998 odepřela fanouškům možný comeback. Nedlouho na to se Luna Sea rozhodli rozejít (v roce 2000), a L´Arc-an-Ciel si v ten samý rok dali přestávku.

V roce 2007 byl celý žánr obnoven, stejně tak Luna Sea oznámili jednorázové vystoupení, a X Japan, že by se dali znovu dohromady. S tímhle vývojem zaznamenaly VK skupiny vzestup v popularitě, byli médii označeni za "Neo-Visual Kei".

Harajuku, Cosplay a Gothic Lolita subkultury
Visual Kei je spojeno s Harajuku, zvláště ti, kteří se shromažďují na "Jingu Bashi" (="Jingu Most"), pěším mostě spojujícím uspěchanou čtvrť Harajuku s Meiji Shrine. Můžete zde najít Visual Kei cosplayery (ti se oblékají jako jejich oblíbené skupiny) a také subkulturu Gothic Lolita, poddruh Lolita módy.

Fanoušci těchhle skupin se tak často oblékají na koncerty, sektání a jiné události, kde uvidí jiné lidi, kteří náleží k Visual Kei.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama